Lietava. Lietavos hidrografinis draustinis

Upninkai

Apie objektą:

Kai kurie Lietuvos praeities tyrinėtojai mano, kad žemės vardą LIETUVA galėjęs duoti upėvardis. Jonavos rajone, Neries, Šventosios ir Širvintos siaurame tarpupyje, teka 11 km ilgio upelis, dešinysis Neries intakas – Lietava. Iš pradžių Lietavos vardu galėjo būti vadinamos žemės upės pakrantėse, o vėliau ir visas kraštas.

Apie tai, kad Lietavos apylinkėse nuo seno gyveno žmonės, rodo išlikę pilkapiai ir  piliakalniai. Nuo Lietavos ne taip toli senoji Lietuvos sostinė – Kernavė.

Yra ir kitų Lietuvos vardo kilmės teorijų.

Lietavos upelis teka pro Keižonis, Perelozus, Vyšnialaukį ir kitus kaimus. Jo aukštupys  yra kanalizuotas, bet mišku bėgantis upelis vingiuotas, sraunus, šaltiniuotas, o netoli  Gegutės kaimo įteka į Nerį.

Prie Lietavos 1992 m. įsteigtas Lietavos valstybinis hidrografinis draustinis, skirtas išsaugoti natūralią upelio (Upninkų miške) dalį ir hidrologinį režimą. Draustinio plotas – 143 hektarai. Jame gyvena upėtakiai, ūdros, kanadinės audinės, žiemoja vandeniniai strazdai.

Netoli Lietavos žiočių sutvarkytas priėjimas prie upelio. Čia yra į upelį trykštančio vandens šaltinis.

Koordinatės:

  • GPS LAT  55.024526
  • GPS LNG 24.45656
Pasidalinti:


 

Kiti objektai

Napoleono ąžuolas

55.003385, 24.544393

Upninkų mokykla

55.082693905077946, 24.539853088901456

APSILANKYk

Išsirinkite ką norėtumėte pamatyti ar pajusti!

Projektas ,,Jonavos krašto raštijos keliais“ yra skiriamas žymių Jonavos krašto žmonių, prisidėjusių prie lietuviškos raštijos istorijos pradmenų, saugojimo ir puoselėjimo: Abraomo Kulviečio, Petro Vaičiūno, Justino Vareikio.

Išsirinkite norimą veiklą savo pasirinktoje vietovėje ir susipažinkite artimiau tiek su asmenybėmis, tiek su vietovės gamtos ir kultūriniais objektais.

Edukacija

Kultūrinės ir edukacinės programos

Maršrutai

Tinkami pėsčiomis, dviračiais ir automobiliu

Objektai

Istorinių ir gamtinių objektų lankymas